تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تاثیر گاز اتیلن بر گیاه

  محل تولید و انتقال در گیاه :  برخلاف سایر هورمونهای گیاهی که در نقاط خاصی تولید می شود این هورمون به صورت موضعی در هر نقطه ای از گیاه ممکن است تولید شود و حرکت آن در داخل بافتها بصورت انتشار گاز می باشد و تحت تنش های فیزیکی در قسمتهای زیادی از گیاه ساخته می شود.  نکته
  : اتلین بویژه در میوه های در حال رسیدگی بسیار زیاد است که در میوه تولید شده و در فضای های بین سلولی و در محیط اطاف میوه منتشر می گردد .در مرحله نمو و رسیدگی میوه مقدار اتلین بسیار زیاد است.  اتلین دارای اثرات بازدارندگی در رشد گیاهان و اثرات تحریک کنندگی در رسیدگی میوه هاست .  اتلین از طریق انتشار آزاد در بافت های گیاهی حرکت می کند و در گیاهان مخصوصا در میوه های رسیده این گاز به وفور دیده می شود .  اثرات اتیلن در گیاه :  1- در برگ بسیاری از گونه ها در معرض غلظت های بسیار کم اتیلن اپیناستی(گرایش به پایین) از خود نشان می دهد. اصولاً غلظت لازم برای ایجاد اپیناستی خیلی کمتر از غلظتی است که برای ریزش برگ می شود.  2- زمین گرایی افقی: استفاده از اتیلن در برخی گیاهان که شاخه های آنها معمولاً عمودی رشد می کند و زمین گرایی منفی دارد در جهت افقی رشد می کند.  کاربرد در باغبانی:  1- رسیدن کامل و توسعه رنگ میوه روی درخت و داخل انبار.  2- در غلظت بالا باعث تحریک و ریزش برگ و میوه می شود.  3- آغاز تشکیل جوانه گل را تحریک می نماید.  4- باعث تولید صمغ در بعضی از گونه ها و هم آهنگ با اکسین از نمو جوانه جانبی جلوگیری می نماید.  5- به کاربردن اتیلن در روی میوه هایی که هنوز به حد کامل نرسیده اند مانند خرمالو، موز و طالبی باعث تسریع در رسیده می شود و از طرفی باعث ترکیدن پوست میوه ها می شود و مصرف آن باعث رنگ پذیری بهتر در گوجه فرنگی، مرکبات ، هلو، انگور، گیلاس، آلوو آلبالو می شود.
   

     6- استفاده از اتیلن حدود 10 روز قبل از برداشت در غلظت بالا باعث تحریک ریزش میوه می شود مانند میوه های سیب، گلابیٍ، گیلاس، آلو و هلو.  7- اتیلن در آناناس باعث تولید گلدهی وبروز جنسیت در خیار ، بصورت عکس هورمون ژیبرلین باعث افزایش تولید گل ماده نسبت به گل نر می شود.  8- اتیلن در غلظت های کم باعث تحریک جوانه زنی و در غلظت های زیاد باعث جلوگیری از جوانه زنی می شود.  9- اتیلن بازار پسندی محصولات مختلف را افزایش داده ودرگوجه فرنگی از مرحله گرده افشانی تا زمانیکه سبز و بالغ می شود باعث افزایش محصول می شود.  10- نظر به اینکه صرفه جویی در نیروی کار لازم در برداشت مکانیزه و رسیدن همزمان محصول یک امر مهم و موثر می باشد استفاده از این هورمون مفید و حائز اهمیت می باشدمانندگردو، آلبالو، گیلاس و هلو.  11-مصرف این هورمون در اوایل پائیز در میوه هایی هسته دار مانند هلو، گیلاس، شکفتن جوانه های را به تعویق انداخته و از سرمای بهاره محفوظ می دارد.  12- این هورمون می تواند جایگزین در طول روز باشد بطور مثال درپیاز خوراکی که جهت تولید پیاز نیاز به روز بلند دارد با مصرف این هورمون می توان آن را در شرایط روز کوتاه وادار به گلدهی کرد.  13- باتوجه به اینکه در صورت کمپوت سازی باید میوه های بدون دم باشند لذا استفاده از این هورمون در میوه هایی مانند گیلاس و آلبالو حائز اهمیت است.  سایر موارد:


  • اتیلن باعث افزایش میزان شیرابه در ختان کائوچو که در صنایع لاستیک سازی اهمیت دارد.  • باعث کوتاهی دوره نونهالی در درختان میوه می شود.  • باعث افزایش مقاومت محصولات انباری می شود.  • باعث افزایش تعدادشاخه های گل دهنده در گل داودی می شود.  • تورم ساقه
  • بی رنگ شدن برگ ها و میوه ها
  • جلوگیری از رشد ریشه و ساقه  مانع گسترش و بزرگ شدن سلول ساقه در جهت طولی اما گسترش در جهت عرضی می شود در نتیجه ساقه متورم می شود .  نکته :
  اتلین در میوه هایی که به مرحله کلیما کتریک climacteric رسیده اند وجود دارد .  کلیماکتریک مرحله ای از زندگی میوه است که در این مرحله شدت تنفس به طور ناگهانی افزایش پیدا میکند .این افزایش شدید تنفس همراه با افزایش اتلین بوده رسیدگی در میوه شروع و تحریک می گردد ..  نکات :  •   تشکیل اتلین در بافت های صدمه و آسیب دیده و بافت های بیمار گیاه نیز افزایش می یابد .  •  مقادیر زیاد اتلین در فضای اطراف گیاه می تواند اختلالات فیزیولوژیکی در گیاه ایجاد می کند .  (از جمله این اختلالات می توان ایجاد لکه های قرمز حنائی بر روی بعضی از گیاهان بویژه سبزیها را نام برد)

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 22 آبان 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160246
 • بازدید امروز :176303
 • بازدید داخلی :17810
 • کاربران حاضر :220
 • رباتهای جستجوگر:334
 • همه حاضرین :554

تگ های برتر